Estetyka klasyczna a łączenie styli w ogrodzie


Nasz współczesny świat stale się zmienia. Odchodzimy już od czasów, kiedy to projektowanie ogrodów było tylko przekopiowaniem klasycystycznego wersalskiego dzieła i przekładaniem go na mniejszy czy większy obszar danego placu. Obecnie zauważymy tendencje do stawiania na indywidualności – w szukanym stylu i w wewnętrznych odczuciach każdego z nas.
Nawet projektanci nie trzymają się już określonych, geometrycznych proporcji doskonałych. Oczywiście, inspiracje stylami i ich umiejętności pozostają niepodważalne, jednakże każdy dąży to wydzielenia swojego własnego stylu.
Pewnie znajdzie się i klient, który zapragnie posiadać wystawny wersalski ogród, jednak w dwudziestym pierwszym wieku nie jest to determinowane już modą na styl klasycystyczny, a właśnie ową indywidualnością.

Wydawać się to może nierealne – każda osoba pozwala sobie na stworzenie małego raju tylko dla siebie, przestrzeni tym bardziej prywatnej, im więcej trudu, pracy i własnego zmysłu estetycznego włożymy w zakładanie ogrodów. Globalizacja kultury pomaga też wzajemnemu poznawaniu się styli i gatunków, kiedyś zupełnie sobie obcych. Tak też owe style przenikają się, tworząc niewyobrażalne kombinacje. Przykładowo: osoba jest zafascynowana stylem orientalnym i przy tym europejskim, klasycznym. Odpowiednio pod siebie dobierając proporcje obydwu, wytworzy nową oryginalność.

Pielęgnacja ogrodów indywidualistycznych jest też na pewno o wiele przyjemniejsza. O ile nie zlecimy jej ogrodnikowi, możemy stale troszczyć się o własne dzieło. Wewnętrzną satysfakcję wspiera fakt, iż sami w procesie twórczym braliśmy czynny udział.
Powyższe rozważania dają nam przykład nie tylko projektowania jako użytkowego, ale też w estetycznym zamyśle – jak najbardziej artystycznego. Nasza wizja połączona z zamysłem projektanta, czyni nas artystami, a dzieło zaspokaja nasze wrażenia artystyczne. Tak więc mimo odejścia od kopiowania monumentalnych, klasycznych terenów zielonych, nadanie naszym ogrodom charakteru indywidualnego posiada walory wciąż określane w ramach sztuki.

Projektowanie ogrodów w Krakowie https://ogrody-projekty.pl/oferta/zakladanie-ogrodow-krakow/